10 Najczęstszych dylematów przyszłych inwestorów

 

1.DOM Z PIWNICĄ CZY BEZ?

 Jeśli chodzi o wygodę to z piwnicą, nawet pod częścią budynku. Jeśli o koszt,  to zdecydowanie BEZ. Piwnica to najdroższa kondygnacja domu - wymaga specjalistycznych izolacji i naprawdę dobrego wykonawstwa. Gdy jednak ukształtowanie terenu sprawia, że do wykonania piwnicy wystarczy dołożyć metr ściany fundamentowej i strop,  warto pokusić się o jej wykonanie.

 

2.FUNDAMENT MONOLITYCZNY CZY Z PUSTAKÓW  FUNDAMENTOWYCH?

Oba rozwiązania są dobre pod warunkiem, że używa się dobrych materiałów  w odpowiednich ilościach. Budowa z bloczków będzie tańsza i szybsza, ale monolit ma również  swoich zagorzałych fanów. Przy budowie z bloczków  musimy zwracać uwagę na jakość materiału z jakiego są wykonane i mocno „przyłożyć" się do izolacji.

 

3.STROP MONOLITYCZNY CZY PREFABRYKOWANY?  Tu podobna sytuacja do fundamentów. Każdy wybór jest dobry.  Z pustaków prefabrykowanych zbudujemy szybciej, ale zwłaszcza w systemie Terriva  trudno uzyskać grubość poniżej  20 centymetrów. Monolit jest bardziej praco i czasochłonny. Wymaga sporej ilości desek do szalunków ,ale możemy tu uzyskać praktycznie dowolny kształt i wymiary.

 

4.ŚCIANY Z CERAMIKI, CZY BETONU KOMÓRKOWEGO?

 Z ceramiki buduje się od tysięcy lat, beton komórkowy to wynalazek XX wieku. Pozornie odpowiedź jest prosta -ceramika, ale beton ma też wiele zalet- jest ciepły, lekki, buduje się z niego szybko i bez większych strat na materiale.

Dla niezdecydowanych, kierujących się głównie kosztem materiałów (robocizny jest taki sam) mam następującą radę - gdy koszt ceramiki nie jest wyższy niż 10% wybierzcie ceramikę, jeżeli różnica jest większa,  z powodzeniem można zdecydować się na budowę z betonu komórkowego.

 

5.ŚCIANY JEDNO CZY DWUWARSTWOWE?

Zdecydowanie to drugie rozwiązanie. Będzie o 20% droższe w budowie, ale przy cenach energii po paru latach to się zwróci. Oczywiście o ile nie będziemy oszczędzać na izolacji cieplnej.

 

6.WEŁNA CZY STYROPIAN DO IZOLACJI ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH?

 W budownictwie wielorodzinnym regulują tą kwestię odpowiednie normy  (wełna musi być stosowana powyżej określonej przepisami prawa budowlanego kondygnacji). W budownictwie jednorodzinnym powinniśmy kierować się własnymi odczuciami i rachunkiem ekonomicznym. Jeżeli chcemy mieć dom "ekologiczny" z „oddychającymi" ścianami i jesteśmy za to skłonni zapłacić około 30% drożej,  to wybierzmy wełnę. Ale w swym wyborze musimy być konsekwentni - tynk zewnętrzny mineralny, lub silikonowy i odpowiednie farby wewnętrzne. Przy styropianie nie mamy tych ograniczeń, warto jednak pomyśleć o montażu w oknach nawiewników.

 

7.JAKA GRUBOŚĆ IZOLACJI?

 Im grubsza tym lepsza, ale bez przesady. Przy  pustaku ceramicznym grubości 25 cm i zwykłym styropianie o współczynniku U  0,40 W/m2K - co najmniej 15 cm, a przy styropianach grafitowych o   współczynniku U  0,31 W/m2K - co najmniej 12 cm, ale warto zastosować również 15 cm. W skosach jeszcze do niedawna stosowano wełnę grubości 20 cm (15+5 cm), dziś minimum to 25 cm (15+10 cm).

 

8.OKNA DREWNIANE CZY PCV?

 Jeszcze kilka lat temu panowała opinia, że do domów jako bardziej "prestiżowa" powinna być montowana  stolarka drewniana, a w blokach tańsza - PCV. Dziś ten podział przestał obowiązywać. Klienci podzielili się na miłośników  stolarki drewnianej i takich,  dla których jest to obojętne - choć ostatnio pojawiła się już spora grupa osób zdecydowanie preferujący PCV. To dotychczasowi mieszkańcy bloków, którym okna plastikowe kojarzą się z ciepłem i brakiem konieczności konserwacji. Wybór utrudnia fakt, że jeszcze do niedawna łatwo było odróżnić okno drewniane od PCV,  zdecydowanie na korzyść tego pierwszego. Dziś czołowi producenci stolarki drewnianej stosują wysokiej klasy lakiery,  doskonale zabezpieczające ramy przed warunkami atmosferycznymi, ale dające pewien efekt" sztuczności", zaś czołowi producenci  okien z PCV dopracowali się znakomitych oklein,  efekt sztuczności minimalizujących-  i ta granica się zaciera. Decydują więc nasze preferencje co do jednego, bądź drugiego materiału oraz cena.

 

9.DACHÓWKA CERAMICZNA CZY BETONOWA?- Podobny dylemat jak w punkcie 4. I podobne rozwiązanie- jeżeli cena ceramiki jest wyższa do 15% warto wybrać tą opcję. Przy różnicy 20-30 %,lub ograniczonych środkach można z powodzeniem stosować dachówkę betonową, zwłaszcza, że jest od lat produkowana przez bardzo solidnych producentów, którzy nie tylko nie oszczędzają na jakości, ale wręcz poprawiają zarówno wygląd  ,jak i parametry techniczne.

 

10.POMPA CIEPŁA CZY KOCIOŁ KONDENSACYJNY?

 Przy izolacji zalecanej w punkcie 6 i oknach o współczynniku U  0,6 - 08 W/m2K,   współczynnik izolacji domu wyniesie ok. 0,18 W/m2K (norma U= 0,25 W/m2K). Koszt ogrzewania kotłem kondensacyjnym 200 metrowego domu o takich parametrach,  będzie niewielki i wyniesie ok. 2500 zł za sezon grzewczy. Przy zastosowaniu pompy ciepła wyniesie ok.1000 zł. Różnica w koszcie zakupu i montażu między kotłem kondensacyjnym, a pompą grzewczą,  to około 30.000 zł. Każdy powinien sam ocenić,  co mu się bardziej opłaca, bo komfort obsługi jest praktycznie taki sam.

 

Przedstawiony powyżej zestaw pytań i odpowiedzi  wybrałem na podstawie najczęstszych pytań i dylematów  inwestorów z którymi zetknąłem się  w ciągu 18 lat działalności w branży budowlanej jako dziennikarz, doradca budowlany, inwestor, wykonawca i deweloper. Moje odpowiedzi są oczywiście w dużej mierze subiektywne, ale udzielone w oparciu o praktykę i znajomość rynku materiałów budowlanych. Inwestorów z Krakowa i okolic zamierzających budować dom zapraszam serdecznie na bezpłatne konsultacje budowlane w zakresie materiałów i wykonawstwa.


 Artur Krochmal

DobreBudowanie.pl

 

 

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL