Biżuteria łazienkowa - baterieZ początkiem lat 90., zachłyśnięci szeregiem możliwości rynkowych częściej kupowaliśmy armatury zagraniczne, dzisiaj z powrotem sięgamy po wyroby polskie, z czego około 50 procent znajdujących się w naszych mieszkaniach stanowią wyroby krakowskich Zakładów Armatur.


Rodzaje baterii

Współczesne baterie można podzielić na jedno i dwuuchwytowe. Produkowane w 80 procentach z mosiądzu, który nadaje się do kontaktów z wodą pitną ze względu na stosunkowo niewielką zawartość ołowiu, stopu znalu (cynk i aluminium) oraz tworzywa sztucznego (rączki natryskowe, detale dekoracyjne) są pokrywane najczęściej chromem. Chrom dający w efekcie srebrzystość kranom jest najbardziej uniwersalnym elementem wykończeniowym armatury. Obok niego do pokrywania mosiężnych części stosuje się również 24 karatowe złoto, lakieruje najczęściej na biało metodą elektrostatyczną, używa się niklu, rutenu zwykle łącząc te materiały ze sobą, by trwałość i estetyka była wynikem takiego mariażu.

Stylistyka
Rodziny baterii w skład, której zwyczajowo wchodzi komplet do wanny, umywalki i bidetu, natrysku (łazienka) oraz zlewu (kuchnia) mają wspólne cechy stylistyczne opracowywane przez specjalistów zgodnie z najnowszymi trendami. Do nowości, które możemy znaleź na rynku należą serie Granit i Opal. Jednouchwytowe, pokryte chromem, stosunkowo masywne doskonale prezentują się w większych pomieszczeniach.
Inną, bardziej finezyjną rodziną baterii jest seria Retro nawiązująca w swojej lini do przedwojennych disaignów. Długie krany, kurki przypominające mini koła sterownicze przywodzą na myśl ekskluzywne łazienki Grand Hotelu. Pokryte wszelkimi możliwymi metalami od tradycyjnego chromu, przez satynę łączoną ze złotem, chromem ze złotem, po ruten ze złotem stanowią jedną z najbardziej eleganckich propozycji rodziny baterii.

Głowice
Tradycyjne głowice baterii mają uszczelki gumowe, coraz częściej jednak stosuje się wkłady ceramiczne. Tutaj zamiast typowych głowic suwakowych, w których elementem regulejącym przepływ wody jest grzybek z gumową uszczelką, zastosowano głowice wyposażone w dwie okrągłe płytki ceramiczne. Płytki te ściśle przylegają do siebie i mogą obracać się względem siebie. Posiadają specjalnie ukształtowane otwory, które przy obrocie uchwytu baerii bądź to pokrywają się lub przysłaniają wzajemnie regulując przepływ wody.
Ich zaletami są między innymi duża funkcjonalność, lekkie otwieranie i zamykanie przepływu, stabilny strumień wody ( bez tendencji do zanikania lub nasilania), oraz trwałość bez konieczności konserwacji. To co może im szkodzić to awarie wodociągowe, niosące ze sobą piasek i zanieczyszczenia powodujące ścieranie płytek. Płytki ceramiczne nie muszą podlegać wymianie przez okres przynajmnij około 6 lat, w przypadku głowic z uszczelkami gumowymi wymiany są częstsze, co 2, 3 lata.

Akcesoria
Podobnie jak "rodziny" baterii tak i styl akcesorii jest utrzymywany w odpowiednim kształcie. Mosiężne syfony z automatycznym spustem, zestawy natryskowe, zawory baterii, spłuczki czerpalne służące do poboru wody np. przy wężach ogrodowych mogą być utrzymane w obowiązującym w całym domu stylu armatury.

Konserwacja
Konserwacja baterii nie jest dla nikogo tajemnicą. Wystarczy je przecierać szmatką ze środkiem czyszczącym by utrzymywać armaturę w czystośći i nadać jej połysk. Należy jedynie pamiętać, że baterie pokryte złotem, niklem, satyną potrzebują bardziej "mleczek" niż specyfików, które mogłyby prowadzić do ścierania pokrycia.


Robert Glac

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL