Jaki wybrać projekt domu?

Parterowdom_parterowyy – jest najprostszy w budowie, wygodny dla osób niepełnosprawnych i starszych, dobrze wpisuje się w otaczający go ogród. Wadą jest konieczność posiadania dużej działki gdyż dom parterowy ma dużą powierzchnię zabudowy.

Z poddaszem użytkowym – najbardziej popularny, najlepiej wykorzystuje powstałą przestrzeń, łatwo można w nim oddzielić strefę oficjalną na parterze od indywidualnej (sypialnie) na piętrze. Wadą jest duży dach do pokrycia, ocieplenia i wykończenia płytą gipsowo-kartonową lub dreUjazd_dom_pietrowywnem.

Piętrowy – idealny na małą działkę, głównie w mieście. Zapewnia niewysoki koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej, ma niewielki dach, zmieści liczną rodzinę. Wadą jest duża ilość schodów i konieczność ciągłego ich pokonywania.

Dom prosty i tani w budowie – to taki, który ma prosty obrys ścian, nie ma piwnicy i dużych balkonów. Takie kryteria spełnia dom parterowy, który nie ma schodów i tylko jeden strop, w związku z tym można go szybko zbudować. Dom tani w budowie powinien mieć łazienki i kuchnię w bliskim sąsiedztwie lub jednym pionie, tak aby instalacje wewnętrzne nie musiały być bardzo rozbudowane. Dach jest dwuspadowy bez lukarn, zamiast nich można zastosować okna połaciowe lub okna w ścianie szczytowej. Kształt dachu powoduje, że system rynnowy jest nieskomplikowany i tani.

Dużą pozycję w kosztach budowy stanowi nietypowa stolarka okienna. Jeśli nie mamy jakiś szczególnych wymagań co do kształtu i wielkości okien w naszym przyszłym domu – sprawdźmy wymiary w projekcie, gdyż niekiedy architekci podają nietypowe wymiary okien, gdy tymczasem różnica kilku centymetrów wystarczy aby zastosować okna o wymiarach typowych, znacznie tańsze i łatwiej dostępne. To samo dotyczy drzwi wewnętrznych.

Dom tani w utrzymaniuto dom energooszczędny, dobrze ocieplony wełną lub styropianem, bez wielkich przeszkleń. Okna od strony północnej powinny być mniejsze, zaś te od strony południowej większe, aby wykorzystać energię słoneczną.

Jaka wielkość domu?

Zastanawiając się jaki wybrać dom należy określić w przybliżeniu jego powierzchnię. Najbardziej efektywnie wykorzystuje się dom o powierzchni 140-170 m2, mniejszy może być za „ciasny”, większy jest droższy w utrzymaniu. Jednak powierzchnia domu zawsze jest zależna od indywidualnych potrzeb każdego inwestora i jego rodziny. Zsumujmy powierzchnię poszczególnych pomieszczeń jakie chcielibyśmy mieć, do tego należy dodać 10-15% na ciągi komunikacyjne, nie zapominajmy o garderobie, spiżarce, pomieszczeniu gospodarczym. Dopiero wtedy można zacząć szukać projektu gotowego. Nawet jeśli nie znajdziemy projektu dla siebie warto przeglądać katalogi, ponieważ mogą nam dostarczyć wielu ciekawych pomysłów i rozwiązań.

Przy wyborze projektu domu nie należy się kierować jedynie wyglądem zewnętrznym budynku, lecz przede wszystkim jego funkcjonalnością. Dom idealny to taki, gdzie cała powierzchnia domu jest wykorzystana, wszystkie pomieszczenia usytuowane zgodnie z ich przeznaczeniem np. spiżarnia przy kuchni, garderoba przy sypialni, garaż przy drodze, taras przy salonie. Ważny jest podział domu na strefę dzienną, gdzie rodzina przebywa wspólnie, przyjmuje gości oraz strefę intymną składającą się z indywidualnych sypialni i łazienek. Równie ważny jest układ komunikacyjny oddzielający, a jednocześnie łączący te strefy. Starajmy się aby dojście do sypialni nie prowadziło przez salon, garaż czy pralnia nie były przy sypialni. Dobry projekt to taki, który pozostawi inwestorowi trochę swobody w aranżacji wnętrza. Przykładem jest kuchnia, która projektowana przy salonie może być otwarta na salon, częściowo przysłonięta, lub zupełnie oddzielona od salonu. Na każdej kondygnacji domu powinna znajdować się łazienka. W strefie dziennej, blisko kuchni i salonu powinno znaleźć się również WC jako osobne pomieszczenie (starajmy się aby wejście do WC było usytuowane w holu, w pewnym oddaleniu od salonu).

W każdym projekcie gotowym można coś zmienić. Mogą to być niewielkie mało istotne zmiany np. w układzie wnętrza, wielkości okien. Jeśli zmiana jest większa, należy uzyskać pisemną zgodę właściciela praw autorskich do projektu.

Podejmując jednak decyzję o wyborze projektu lepiej od razu zdecydować się na taki, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

19 thoughts on “Jaki wybrać projekt domu?

 1. Również zgadzam się z przedmówcami sam niestety przerabiając pokoje nie uwzględniłem kwestii akustyki i nie wyszło to dość dobrze, bo teraz aby pozbyć się echa musiałem się nie lada postarać

 2. Wg mnie domy parterowe są najlepszą opcją, tylko i wyłącznie dlatego że nie muszą zajmować tyle miejsca co np domy parterowe, jednocześnie oferując tyle samo bądź więcej przestrzeni użytkowej w domu.

 3. Świetny wpis na pewno dużo wniesie do mojego wyboru jaki dom co i jak na razie jeszcze nie buduję ale jestem w fazie szukania takich informacji na temat wad zalet konkretnych domów

 4. Domy piętrowe wydają mi się być przyszłością. Parterowe mimo tego że ładne są nie praktyczne, potrzeba by dwa razy tyle terenu żeby osiągnąć ten sam metraż.

 5. Tażke należy pamiętać że swój dom budujemy głównie pod siebie, i nie polecam rozwiązań które „poleca szwagier” bo musimy go zrobić tak żeby nam się podobał.

 6. Fajny artykuł. Warto właśnie sobie poczytać taki artykuł żeby wiedzieć jak to z kosztami wyszło i wiedzieć czy lepiej budować piętrowy czy parterowy też miałem taki dylemat.

 7. Kolega bardzo dobrze napisał, duzo osób osczędza na np fundamentach dając mniej zbrojeń itp bo mysla ze jak tego nie widać to po co tyle pieniedzy w to ładować, a później są domy 2/3 letnie w których ściany pękają.. Tak samo jak widze te nowe bloki ktore stawiają, wszędzie tylko regips i blok powstaje w pol roku a po 2 juz jest do remontu.

 8. Każdy powinien wybierać projekt w pierwszej kolejnosci dostosowany pod to ile chcą w dany dom włożyć pieniędzy, i oczywiście czas, niedaleko mnie pewna osoba stawia cały dom z drewna, od paru ładnych lat stoi i nic z nim nie można robić pownieważ musi się ułożyć drewno, a wiadomo cena za taki dom też jest ładna, jesli ktoś ma nie za duzy budżet to osobiście polecam nie nie oszczędzać na elementach typu ściany fundament czy dach tylko na mniej ważnych rzeczach

 9. Pamiętać także trzeba budując dom pod siebie ze mozemy mieszkać w nim do starości i nie wiem czy komuś bedzie wygodnie mając 70 lat wchodzić na poddasze lub codziennie pare razy na piętro kiedy wszystkie kosci bedą nas boleć

 10. Uważam ze projekt domu jest jednym z najważniejszych rzeczy jak nie najważniejszych, polecam pójść schematem najpierw wybrać projekt domu który nam sie podoba najbardziej z zewnątrz później przejrzeć które z nich są również ładne w środku i przede wszystkim praktyczne a jeśli trafi sie dom który jest ładny i w srodku i z zewnątrz to a są jakieś małe rzeczy ktore nam sie nie podobają to zawsze można go dobracować i bardziej podpasować pod siebie. Pozdrawiam

 11. Dobry artykuł, biorąc pod uwagę to, że wiele osób stojąc przed zadaniem budowy domu zadaje sobie to pytanie wielokrotnie: jaki projekt będzie najlepszy? Dobrze jest przecież wszystko sprawdzić i przekonać się jakie ma się opcje. Mi bardzo przypadły do gustu domy pasywne i energooszczędne, a w sieci można o nich sporo poczytać http://kochamczytac.pl/dom-pasywny-na-czym-polega-co-to-jest/ wiem też, że ten typ budownictwa jest bardzo popularny i zgadzam się, że już na etapie projektu powinno się rozważyć wiele ważnych kwestii związanych z przyszłą budową.

 12. Ja wybrałem gotowy projekt domu z biura projektowego hs-projekt, dokładny adres: http://hs-projekt.pl
  I jestem bardzo zadowolony, otrzymałem również niezbędną pomoc od firmy projektowej z czego również się bardzo cieszę.

 13. O tym, że wybór projektu jest bardzo ważny każdy wie. My z żoną najpierw wybieraliśmy projekty, które nam się z zewnątrz podobały. Ładna bryła, kształt itp. Niestety, kiedy „zajrzało się” do środka, to wnętrza okazywały się kompletni niefunkcjonalne, małe lub nieustawne. Zmieniliśmy sposób poszukiwania. W efekcie mamy bardzo prosto wyglądający do, z zewnątrz ale za to rozkłąd pomieszczeń w środku nam bardzo odpowiada. Bardzo fajny artykuł.

 14. Dobry projekt domu powinien również uwzględniać akustykę. Najczęściej spotykanym problemem jest zbyt długi czas pogłosu i hałas jaki się z tego powodu wytwarza. Zbyt niska chłonność akustyczna ścian i stropów sprawią, że dźwięki w pomieszczeniu się odbijają wzmagając hałas. Firma http://www.akutech.pl wykonuje profesjonalne projekty i adaptacje akustyczne wnętrz. Prace wykonujemy kompleksowo, współpracujemy również z developerami oraz architektami.

  • Bardzo dziękuję za komentarz. Zgadzam się z tym, że na etapie projektowania domu kwestie akustyki powinny być uwzględniane w zakresie większym niż do tej pory. Obawiam się jednak, że bez uświadomienia Inwestora, a przede wszystkim kierownika budowy, w kilku podstawowych sprawach, błędy będą popełniane na etapie wykonawstwa, nawet w momencie prawidłowych wartości w projektach. Bardzo chętnie, o ile będzie Pan zainteresowany, zamieszczę przygotowaną przez Pana firmę listę najczęściej popełnianych błędów z poradą – jak się przed nimi ochronić i jak je poprawiać w gotowych budynkach. Jestem przekonany, że dla wielu internautów temat będzie bardzo interesujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>