Warszawa w Budapeszcie

Wygląda na to że nasza Dobra Zmiana została dostrzeżona w Budapeszcie. Ponoć Węgry będą w najbliższych latach wzorować się na polskich rozwiązaniach w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Co prawda zdecydowana  większość (wszystkie?) obowiązujących w Polsce przepisów została wprowadzona jeszcze przez poprzednią ekipę, ale przecież od czegoś trzeba zacząć.

Bezpośrednio przed dojściem ekipy Orbana do władzy budowano na Węgrzech ok. 20.000 mieszkań rocznie. Teraz buduje się ich 3 razy mniej. Pomysłem na polepszenie koniunktury ma być obniżka podatku VAT na materiały budowlane (z 27% do 5%) i zniesienie pozwoleń na budowę domów o powierzchni do 300 m2. Według ekspertów pozwoli to w najbliższych latach podwoić ilość nowych budów. Do tego co obecnie budujemy w Polsce – w bieżącym roku ok. 150. 000 mieszkań (20 razy więcej niż na Węgrzech przy 4 razy większej ilości mieszkańców) nawet po tak dynamicznym wzroście sporo zabraknie. Warto jednak pamiętać, że aktualnie rządząca w Polsce ekipa ma zamiar w najbliższych czasach obficie korzystać z węgierskich przepisów na politykę i gospodarkę. Być może za 2-3 lata, maszerując w stronę Budapesztu spotkamy się w połowie drogi z Budapesztem maszerującym w kierunku Warszawy.

Na poziomie Słowacji ?

5 thoughts on “Warszawa w Budapeszcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>