Chemia budowlana - niezbędna na każdej budowie

 

Do chemii budowlanej zaliczamy bardzo dużą grupę produktów o różnorodnym zastosowaniu. Z roku na rok dział się rozrasta - do klasycznych produktów czyli tynków i farb dochodzą  nowe, usprawniające proces budowy, poprawiające parametry wznoszonych budynków i ich estetykę.

 

Najważniejsze z nich to kleje i uszczelniacze - znane oczywiście i stosowane na budowach od wielu lat, ale coraz bardziej udoskonalane, zaskakujące nas nowymi możliwościami i parametrami użytkowymi. Warto je poznawać i coraz częściej stosować.

 

KLEJE I ZAPRAWY KLEJOWE


Stosujemy je do mocowania wszelkiego rodzaju elementów i okładzin zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Są bardzo istotnym elementem systemu dociepleń budynków, służą też do mocowania okładzin ściennych, płytek ceramicznych, parkietów, wykładzin. Coraz częściej zastępują też klasyczną zaprawę przy budowie ścian.

W zależności od miejsca stosowania musimy dobierać kleje i zaprawy klejowe o odpowiednich parametrach. Inne preparaty zastosujemy na zewnątrz budynku, inne wewnątrz. Inne na płaszczyznach poziomych, inne na pionowych...

ZAKRES ZASTOSOWAŃ

Bardzo szerokie zastosowanie mają kleje uniwersalne (na bazie cementu szarego). Są przeznaczone do glazury, terakoty, gresu, klinkieru, mozaiki porcelanowej oraz odmian kamienia niepodatnych na przebarwienia. W większości można nimi mocować również pustaki szklane, lastryko, płytki betonowe lub styropianowe płyty izolacyjne. Mogą być wykorzystywane do płytek podłogowych i ściennych. Jeżeli są wodo- i mrozoodporne, można je stosować również na zewnątrz.

Niektóre mogą na jednak na powierzchni cienkiej okładziny spowodować powstanie plam, dlatego do mozaiki szklanej oraz  okładzin kamiennych: granitu, marmuru, trawertynu, bazaltu, gnejsu, wapienia oraz sztucznego kamienia - stosuje się najczęściej kleje na bazie białego cementu. Kleje te mają dużą siłę wiązania i charakteryzują się dużą elastycznością.

fot.CeresitDo układania płytek ceramicznych na płytach gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych, ścianach żelbetowych, z bloczków z betonu komórkowego, a także na starych posadzkach i ogrzewaniu podłogowym stosuje się kleje elastyczne z dodatkiem trasu - wapiennej skały osadowej, która wchodząc w reakcje ze związkami wapnia wiąże je chemicznie, zmniejszając ryzyko powstawania wykwitów na powierzchni okładziny. Kleje te, mające zdolność do odkształcania się oraz przenoszenia naprężeń wywoływanych skurczem i rozszerzaniem się podłoża,  są zalecane również  do mocowania dużych płytek (o wymiarach powyżej 30x30 cm), płyt na elewacjach, a także na wszelkiego rodzaju powierzchniach narażonych na odkształcenia pod wpływem drgań lub temperatury. Można je stosować m.in. na ogrzewaniu podłogowym.

 

 

 

Tras reński jest również często stosowanym dodatkiem do zapraw murarskich cementowych oraz fug, zwiększającym ich szczelność i zapobiegającym podciąganiu wody zarobowej do wnętrza cegieł - zwłaszcza klinkierowych.

Do mocowania płytek na ogrzewaniu podłogowym oraz płytek szkliwionych używa się klejów uelastycznionych. Z kolei do przyklejania na podłogach płytek o większych rozmiarach zaleca się stosowanie zapraw upłynnionych.

 

Uszczelniacze


fot.BaumitPod tą nazwą kryje się kilka grup produktowych: piany montażowo- uszczelniające, taśmy uszczelniające, silikony i akryle.

Są używane niemal na każdym etapie budowy. Stosuje się je m.in. do montażu stolarki okiennej i drzwiowej oraz podczas instalacji urządzeń sanitarnych. Są też niezbędne do uszczelniania przejść instalacyjnych w miejscach wymagających skutecznej hydroizolacji. Wspólną cechą uszczelniaczy jest wysoka elastyczność oraz doskonała przyczepność do wszelkich podłoży budowlanych.

 

 

 

Piany montażowo-uszczelniające

Większość to piany poliuretanowe. Przeznaczone są do nakładania specjalnym pistoletem (tzw. piany pistoletowe) albo za pomocą wężyka dołączonego do puszki (tzw. piany wężykowe). Piany rozprężają się za pomocą gazu zawartego w opakowaniu. Wyróżniamy piany jednokomponentowe (całość produktu znajduje się w jednym opakowaniu) oraz dwukomponentowe (wymagające połączenia się głównej substancji ze znajdującym się wewnątrz puszki katalizatorem).

 

Miejsce stosowaniafot.OknoPlusPiany montażowo-uszczelniające po utwardzeniu są chemicznie obojętne, niewrażliwe na temperaturę od -60°C do +100°C, odporne na grzyby i pleśnie. Zapewniają stabilność i elastyczność montowanych elementów. Są powszechnie używane podczas montażu okien, drzwi i bram, gdzie służą do uszczelniania, wygłuszania i izolacji termicznej szczelin pomiędzy tymi elementami budowlanymi a ścianą. Wspomagają też montaż rolet oraz innych elementów wykończeniowych z PVC, drewna czy metalu. Uszczelnia się nimi stopnie schodów, progi itp. Sprawdzają się też jako wypełniacz pęknięć i szczelin pomiędzy elementami przegród budowlanych. Wypełnia się też nimi szczeliny podczas montażu systemów dociepleń ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów. Pianami uszczelnia się przewody prowadzone w ścianach oraz wypełnia szczeliny wokół kominów i okien dachowych, a ze względu na dobrą izolacyjność termiczną - przestrzenie między płytami styropianowymi w systemach dociepleń ścian zewnętrznych. Piany montażowo-uszczelniające mają dobrą przyczepność do betonu, tynku, ceramiki budowlanej zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych.

Niskorozprężne piany wężykowe, tzw. instalacyjne, są często stosowane podczas montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania.  Dzięki właściwościom dźwiękoizolacyjnym są również stosowane do montażu instalacji niskoszumowej. Przy pomocy pian izoluje się oraz wygłusza elementy sieci wodnej, centralnego ogrzewania, kanalizacyjnej oraz instalację klimatyzacyjną.

 

Taśmy uszczelniające


Stosunkowo nowymi produktami są taśmy uszczelniające, w niektórych zastosowaniach stanowiące liczącą się konkurencję dla pian. Taśmy są produkowane z poliuretanu jako samoprzylepne, impregnowane po obu stronach żywicą syntetyczną i wstępnie skompresowane. Mają właściwości rozprężne. Dostępne są również taśmy stanowiące połączenie tworzywa sztucznego z aluminium. Mają wygląd folii, a składają się z samoprzylepnej, plastycznej i trwale elastycznej masy butylo-kauczukowej.

Korzystanie z taśm uszczelniających jest zalecane tam, gdzie ważne jest osiągnięcie jak najlepszych właściwości cieplnych przegrody i wyeliminowanie mostków termicznych. Z tego względu są zalecane do montażu okien w domach energooszczędnych i pasywnych. Taśmy służą też do uszczelniania złączy hal metalowych, domów drewnianych, jak również detali elewacji chroniących przed deszczem i wiatrem. Nadają się do wypełniania szczelin o nierównej szerokości. Taśmy są odporne na warunki atmosferyczne, można je stosować bez ograniczeń temperaturowych. Są paroprzepuszczalne, szczelne na deszcz i wiatr o ciśnieniu do 600 Pa.

Do uszczelniania połączeń, szwów oraz złączy w konstrukcji okien, drzwi i elewacji szklanych, tam gdzie wymagana jest szczelność na dyfuzję pary i gazów przeznaczone są taśmy z warstwą aluminium. Znajdują one zastosowanie w konstrukcjach witryn sklepowych, oranżerii, systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, służą także do naprawy złączy zewnętrznych w szklarniach, konstrukcjach okien i elewacji budynków. Taśmy uszczelniające (w połączeniu z pianami montażowo-uszczelniającymi, foliami oraz taśmami paroszczelnymi) znajdują zastosowanie w nowoczesnym, spełniającym wysokie standardy, tzw. ciepłym montażu okien, eliminującym całkowicie mostki termiczne.

 

Silikony


Silikony są to plastyczne masy uszczelniające, które stosuje się do wypełniania niewielkich szczelin. Powstałe spoiny są trwale elastyczne i stanowią ochronę przeciwwilgociową. Silikony mają konsystencję półplastyczną, dają się łatwo rozprowadzać i szybko się utwardzają, nie powodują korozji materiałów, z którymi się stykają. Produkowane są w różnych kolorach.

Silikony tworzą sprężystą i odporną na działanie wilgoci spoinę, niezbędną przy uszczelnieniach w pomieszczeniach mokrych. Są bardzo elastyczne, co pozwala na wypełnianie nimi m.in. szczelin dylatacyjnych. Produkowane są w wielu odmianach o różnym przeznaczeniu.

Rozróżniamy silikony: budowlane, sanitarne (zawierające środki pleśnio- i grzybobójcze), szklarskie, kamieniarskie, dekarskie, uniwersalne oraz wysokotemperaturowe.

Jedną z odmian są neutralne silikony akrylowe, łączące zalety niektórych silikonów, sanitarnych oraz akryli. Są to elastyczne masy uszczelniające, charakteryzujące się bardzo dobrą przyczepnością, szybko utwardzalne i wodoszczelne. Mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, są bezzapachowe, nie powodują korozji.

Silikony akrylowe można malować, nakładać na wilgotne powierzchnie; przed utwardzeniem można zmyć wodą. Bardzo często zawierają środki grzybobójcze chroniące przed pleśnią (na okres 5-6 lat). Można je wtedy stosować  do uszczelniania umywalek, kabin prysznicowych, wanien, a także do uszczelniania i łączenia płyt gipsowo-kartonowych, szczególnie na styku z podłogą lub sufitem. Są odporne na temperaturę w zakresie od -20°C do +80°C, można je stosować przy temperaturze od +5°C do +40°C.

 

Akryle


Akryle są to uszczelniacze utwardzające się poprzez odparowanie wody, dzięki czemu można nakładać je na wilgotne podłoża, ponadto szlifować i malować. Są produkowane na bazie żywic akrylowych i dostępne w kartuszach. Akryle stosujemy do wypełniania rys, pęknięć oraz spoin w ścianach i sufitach - przed malowaniem. Dzięki dużej przyczepności mogą być stosowane na takich podłożach, jak beton, cegła, tynk, gips, płyty gipsowo-kartonowe, drewno i kamienie. Inne zastosowanie, to uszczelnianie ościeżnic drzwiowych, okien, parapetów.

 

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL