Drewno twarde jak diament

 

W obiektach użyteczności publicznej podłogi są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też należy wybrać odpowiedni gatunek drewna, który nie tylko zachwyci swoją wyjątkową barwą, ale przede wszystkim trwałością.

Drewnem twardym „jak diament" jest bez wątpienia Ipe/Lapacho. Podłogi firmy DLH Poland wykonane z tego gatunku pozostaną trwale piękne i będą zdobić aranżowaną przestrzeń przez długie lata.

Pole tekstowe:   Podłoga z desek Ipe/Lapacho Fot. DLH PolandDrewno we wnętrzu tworzy przyjazny klimat, stąd też jest tak cenione przez architektów i projektantów wnętrz. Jego połączenie z gładkim szkłem, chropowatym betonem, połyskliwym metalem czy kamieniem daje niepowtarzalny efekt fuzji tradycyjnej i industrialnej stylistyki. Nastrój ekskluzywności spotęgują podłogi
z drewna egzotycznego, ze względu na jego intensywną tonację, która się żywo wyodrębni na tle nowoczesnych, zimnych materiałów. Estetyka to jednak nie wszystko - drewno egzotyczne musi jeszcze być odpowiednio trwałe i odporne na uszkodzenia, aby podłoga zachowała swój elegancki wygląd. Gatunkiem, który najlepiej sprawdzi się w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach jest Ipe/Lapacho. Podłoga z tego drewna nie tylko przyciąga wzrok wyjątkową kolorystyką, ale przede wszystkim jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 


„Pancerna" podłoga


Ipe/Lapacho nie bez powodu nosi również nazwę „Diamentowy Orzech". Dzięki dużej gęstości - aż 1200 kg/m3 twardość tego gatunku jest wyjątkowo wysoka, co jest szczególnie cenną właściwością przy wykorzystaniu go jako materiału na podłogi w obiektach publicznych. Co ciekawe - pod tym względem wg amerykańskich norm posiada klasę A-1, czyli dokładnie taką samą jak stal zbrojeniowa! Stąd też jest idealnym materiałem na wykończenie podłóg w miejscach, w których zależy nam na estetycznym wyglądzie i ponadprzeciętnej trwałości. Podłogi Ipe są coraz chętniej stosowane w ekskluzywnych restauracjach, bankach czy galeriach handlowych, w których stawia się na elegancję w najlepszym wydaniu. Z uwagi na obecność substancji tłuszczowych w strukturze drewna Ipe/Lapacho, wykonane z niego podłogi nie wymagają dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Rozwiązaniem dedykowanym wnętrzom publicznym są podłogi olejowane, które to powinny być co jakiś czas pokrywane ochronną powłoką oleju. Zabieg ten ze względu na właściwości drewna Ipe/Lapacho nie musi być powtarzany zbyt często, co znacząco wpływa na wygodę w użytkowaniu takiej podłogi. Szczególnie w miejscach, gdzie częsta pielęgnacja jest trudna do przeprowadzenia.


Diamentowy Orzech od środka


Ipe/Lapacho to drewno o naturalnej, głębokiej barwie, które charakteryzuje się zróżnicowanym kolorem - od żółto-pomarańczowego przez czerwień po ciemny brąz z czernią, często z jaśniejszymi lub ciemniejszymi smugami o bardzo wyraźnym, barwnym rysunku usłojenia. Ciemne, głębokie unerwienie dodaje drewnu niesamowitej elegancji. Dzięki tak ogromnemu zróżnicowaniu kolorystycznemu oraz bardzo dekoracyjnej strukturze, podłogi z Ipe/Lapacho doskonale prezentują się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz i dają wiele możliwości dekoracyjnych pobudzających wyobraźnię. Dzięki swojej intensywnej tonacji doskonale sprawdza się zwłaszcza na dużych powierzchniach holi czy wnętrzach dużych restauracji. Formalną estetykę drewna doskonale przełamią lekkie akcenty w postaci, przeszklonych podziałów przestrzeni czy metalowych, kręconych schodów o subtelnej estetyce.

 

DLH Poland

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL