Jak pielęgnować taras i balkon?

 

Jeśli chcemy, aby balkon i taras przetrwał w dobrym stanie kilka długich sezonów, powinniśmy zadbać o jego staranne wykonanie i zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami.

 

O czym powinniśmy pamiętać a czego unikać?

 

Długo leżący śnieg mniej szkodzi nawierzchni tarasu z płytek, niż roztopy i następujące po nich mrozy. Woda może wcisnąć się w każdą dziurkę i narobić kłopotów. Co prawda płytki przeznaczone na zewnątrz są mrozo- i wodoodporne, ale spoiny między nimi już niekoniecznie. Tędy pod płytki może dostawać się woda, w kolejnych cyklach zamarzania i odmarzania powoli je odspajając. Dlatego po zimie warto dobrze oczyścić nawierzchnię i sprawdzić, w jakim stanie są fugi. Niewielkie uszkodzenia można naprawić nakładając taką samą zaprawię do spoinowania. Gdy ubytki są duże, najlepiej wymienić fugi, zastępując je elastyczną zaprawą odporną na działanie wody i mrozu.

Tarasom wykonanym z desek warto poświęcić trochę czasu. Drewno źle znosi kaprysy zimowej aury, pod ich wpływem szarzejąc i tracąc walory estetyczne. Systematyczna konserwacja pozwala jednak zachować jego urodę. Polega ona na starannym wyczyszczeniu nawierzchni (na przykład myjką ciśnieniową), osuszeniu, przeszlifowaniu drewna i jego ponownej impregnacji.

Na tarasach stosuje się specjalnie przeznaczone do tego oleje, które zabezpieczają drewno przed korozją biologiczną (powodowaną przez wodę, promienie UV, glony i grzyby). Olejowanie zabezpiecza drewno również przed owadami żerującymi w drewnie. Można je przeprowadzić samodzielnie - preparat nanosi się gęstym pędzlem, wcierając w drewno i usuwając jego nadmiar. Na taki zabieg najlepiej wykorzystać ciepły i bezwietrzny dzień.

 

Planując budowę lub remont tarasu czy balkonu, zanim wybierzemy rodzaj i kolor płytek, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych spraw. Po pierwsze warto wiedzieć, że płyta konstrukcyjna musi być zamontowana niżej, niż podłoga w sąsiednim pomieszczeniu, unikniemy wówczas w naszych pomieszczeniach przelewającej się przez próg wody. Należy także wykonać wylewkę, która zapewni niezbędny spadek powierzchni (ok. 1,5 %) w kierunku zewnętrznym. Dzięki temu możemy zapobiec zawilgocenia ścian. Wylewkę można wykonać za pomocą cementowej zaprawy Knauf Allround, która także świetnie nada się pod warstwę płytek (tzw. warstwa dociskowa).

 

Po drugie nie wolno zapomnieć o niezbędnej termoizolacji płyty tarasu (o ile znajduje się on nad pomieszczeniem ogrzewanym) oraz zabezpieczeniu przeciwwilgociowym, które może zapewnić odpowiedni produkt Knauf Hydro, np. Knauf Hydro Flex 1C. W przypadku zabezpieczeń przed wilgocią zaleca się korzystać z całych systemów przygotowanych z myślą o kompleksowych działaniach, np. wspomniany już Knauf Hydro Flex 1C, z dodatkowymi akcesoriami uszczelniającymi - taśmą, narożnikami i pierścieniami.

 

Po trzecie, ze względu na wysokie różnice temperatur, jakim poddawana jest płyta tarasu i balkonu podczas eksploatacji, w trakcie budowy należy pamiętać o wykonaniu tzw. szczelin dylatacyjnych (są to  odpowiedniej szerokości szczeliny w wylewce i warstwie zapewniającej spadek). Szczeliny dylatacyjne to nic innego jak sposób na zniwelowanie naturalnego rozszerzania się i kurczenia materiałów, z których zbudowany jest balkon lub taras by zapobiec pękaniu poszczególnych warstw, a w konsekwencji płytek. Dylatacje powinny być również przeniesione do warstwy okładziny ceramicznej.

 

Płytki na balkonie i tarasie z jednej strony powinny być ozdobą, a z drugiej strony powinny być mrozoodporne, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia konieczne są dobrej jakości zaprawy elastyczne, czyli odkształcalne. Klej Knauf K4 lub Knauf K6 spełnia doskonale oczekiwania inwestora, jak profesjonalisty.

Knauf K6 Quick (C2FT S1) Elastyczny szybkowiążący klej do płytek to cienkowarstwowa zaprawa klejąca odporna na mróz i wodę do mocowania ściennych i podłogowych płytek ceramicznych, wewnątrz i na zewnątrz. Szczególnie polecana do stosowania na powierzchniach, w przypadku których w krótkim czasie konieczne jest uzyskanie warunków użytkowania np. korytarze, wejścia do budynków, schody, pomieszczenia sanitarne.

Knauf K3 Format/Gres Klej do płytek podłogowych bardzo dobrze sprawdzi się także do przyklejania modnych obecnie wielkoformatowych płytek podłogowych.

 

Kolejny aspekt, o którym należy pamiętać to właściwie dobrana fuga. Dla osób kupujących okładziny ścienne czy podłogowe np. płytki gresowe, ceramiczne czy kamienne najbardziej liczy się trwałość oraz walory estetyczne. Ważnym parametrem fugi jest niska nasiąkliwość, która wpływa na jej trwałość. Knauf Elastic Plus to elastyczna i trwała spoina, która doskonale współpracuje z podłożem, jak i płytkami, zarówno w miejscach suchych, jak również w narażonych na dużą wilgotność, czy  na bezpośrednie działanie wody (kabiny prysznicowe, tarasy i balkony).  W przypadku fugi Knauf Elastic Plus, Efekt Perlenia (Perleffekt) sprawia, że woda pozostaje na jej powierzchni, nie wnikając w podłoże. Efektem tego jest ograniczenie powstawania zabrudzeń. Dla tych, którzy cenią sobie trwałość i jakość w każdym szczególe, istotna jest również ochrona koloru. Formuła UV stabil przedłuża żywotność fugi. Fuga nie blaknie, nie traci intensywności barwy przez lata.

 

Ostatni ważny element to właściwa ochrona i pielęgnacja.

 

Jeśli powierzchnia tarasu czy balkonu wykonana jest z materiałów o porowatej strukturze, a zatem stanowi powierzchnię nieodporną na wodę i zabrudzenia, warto pokryć ją środkiem ochronnym o właściwościach impregnujących i antypoślizgowych Knauf Bauprodukte.

 

Knauf Impregnat na balkony i tarasy  to gotowy do użycia środek, nie zawierający rozpuszczalników, który przeznaczony jest do impregnowania nasiąkliwych spoin między płytkowych na tarasach i balkonach. Służy również do uszczelniania mikropęknięć tarasów i balkonów, czyli tam, gdzie pojawia się problem przenikania wody oraz do impregnowania powierzchni chłonnych, jak płytki ceramiczne, klinkierowe, z kamienia naturalnego, betonu i fug cementowych. Skutecznie wnika w powierzchnię. Hamuje powstawanie wykwitów i nawarstwienie się zabrudzeń. Zabezpiecza przed działaniem wody. Knauf Impregnat na balkony i tarasy należy dobrze wstrząsnąć, a następnie nanosić równomiernie i obficie za pomocą pędzla lub rolki. Unikać powstawania kałuż. Po zastosowaniu należy chronić powierzchnię przez  około 4 godziny. Produkt dostępny jest w opakowaniu 1 l.

Zużycie ok. 3-5 m2  / 1 l ; wydajność 200-300 ml/m2 (w zależności od chłonności podłoża)

 

Knauf Środek do czyszczenia balkonów i tarasów to skuteczny, alkaliczny koncentrat o silnych właściwościach czyszczących przeznaczony na tarasy, balkony, werandy i alejki. Skoncentrowany produkt do czyszczenia i odtłuszczania wylewki cementowej, terakoty, bruku, kostki chodnikowej. Bardzo wydajny, dający się spłukać, o delikatnym miłym zapachu. Usuwa gruntownie ciężko uporczywe, oleiste, tłuste zabrudzenia oraz pozostałości po środkach pielęgnacyjnych. Powierzchnia nabiera jasny i czysty wygląd.

Zużycie - głębokie zbrudzenia 5-10 m2/1 l ; lekkie zabrudzenia 40 m2/1 l (środek rozcieńczony z wodą 1:7). Do bieżącego czyszczenia: w zależności od stopnia zabrudzenia dodać jedną szklankę środka do zimnej lub letniej wody. Pozostawić na 20 minut. Rozsmarować roztwór szmatą lub szczotką. Zebrać rozpuszczone zabrudzenia i dokładnie spłukać czysta wodą. W razie konieczności powtórzyć zabieg. Do gruntownego czyszczenia (np. po zimie) środek należy stosować w zależności od stopnia zabrudzenia bez rozcieńczenia, a przy lekkim zabrudzeniu rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:7. Preparat należy nanosić za pomocą szczotki lub szmatki. Odczekać 20 min. W międzyczasie szczotkować, aby nie dopuścić do zaschnięcia środka, następnie zmyć lub spryskać czystą wodą.

Pamiętajmy, że tak, jak cały dom, także taras wymaga czasu i uwagi - od momentu budowy, aż po kolejne lata użytkowania. Dzięki odpowiednio dobranym produktom, będzie nas cieszył przez wiele sezonów.

 

Knauf, wrzesień 2014

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL