Jak zabezpieczyć kalenicę?

 

 

Kalenica, czyli miejsca styku połaci dachu wymaga wyjątkowego zabezpieczenia zapewniającego nie tylko szczelność przed opadami atmosferycznymi i wilgocią, ale również swobodną wentylację przestrzeni między dachówkami a membraną dachową.

 

Inwestor ma do wyboru dwa rozwiązania - może użyć wywietrznika kalenicowego ze szczotką lub taśmy kalenicowej. Wywietrznik wykonany z wysokiej jakości PVC można montować do niemal każdego profilu pokrycia dachowego oraz właściwie w każdych warunkach atmosferycznych, co niewątpliwie jest dużą zaletą tego rozwiązania. Zastosowanie taśmy kalenicowej zaś możliwe jest jedynie na suchym i czystym podłożu w temperaturze nie niższej niż 5°C. Tylko spełnienie tych warunków gwarantuje dokładne i trwałe przyklejenie taśmy do dachówki. Ważne jest również przestrzeganie zalecenia, aby taśma montowana w najwyższym rzędzie dachówek zachodziła na zamki przynajmniej 5 cm.

 

 

Chociaż montaż taśmy kalenicowej jest bardziej wymagający, cieszy się coraz większym powodzeniem, a paleta oferowanych przez producentów taśm kalenicowych stale się powiększa. Poza tym należy pamiętać, że wywietrznika kalenicowego nie możemy zamontować w narożach dachu, więc w przypadku skomplikowanej konstrukcji dachu, zakładającej kilka płaszczyzn połaci, użycie taśmy zarówno na kalenicy jak i narożach znacznie ułatwi pracę. Wybierając taśmę warto kierować się renomą producenta, by mieć pewność, że produkt wykonany jest z najlepszej jakości materiałów i po kilku latach nie przestanie spełniać swoich funkcji, nie będzie odklejać się czy ulegać degradacji.

 

 

Przy wyborze taśmy kalenicowej należy brać pod uwagę zarówno właściwości samej taśmy - jakość kleju, zdolności wentylacyjne czy odporność na działanie czynników atmosferycznych, jak również głębokość profilu dachówki do której będzie przyklejona taśma - radzi Przemysław Skibiński Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o. Im głębiej profilowana dachówka, tym brzegi taśmy powinny być bardziej rozciągliwe, co umożliwi szczelne doklejenie do dachówki. Wśród naszych produktów idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest aluminiowa taśma Compact-Roll® . Warta polecenia jest również uniwersalna taśma Roll-Fix®, a do dachówek o średnio głębokim profilu mocna i lekka taśma Ventotec® - dodaje Przemysław Skibiński. Taśmy produkowane są w kilku kolorach oraz w kilku szerokościach, by można je było dopasować do szerokości otworu wentylacyjnego, oraz koloru pokrycia.

 

 

Klöber-HPi

 

 

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL