Łazienka wodoodporna
Ciężko wyobrazić sobie współczesną łazienkę albo kuchnię bez podłogi z płytek ceramicznych. Ceramika, sama odporna na oddziaływanie wody, nie stanowi jednak wodoszczelnego zabezpieczenia warstw podłogowych i sufitu nad głową sąsiadów!

Żeby uniknąć nieplanowanych wydatków warto stosować odpowiedni zestaw materiałów do uszczelnienia fot.Tikkurilapodłoża.

Do pomieszczeń „mokrych” w budownictwie mieszkaniowym zalicza się wszystkie te, w których znajdują się punkty poboru wody i urządzenia wodno-kanalizacyjne, a więc: łazienki, toalety, pralnie i kuchnie. Warstwy uszczelniające stanowią niezbędne zabezpieczenie podłoża w czasie możliwych awarii, np. cieknącej pralki. Za ogólną zasadę przyjmuje się, że obszar wymagający uszczelnienia sięga minimum 20 cm powyżej i na boki poza obrys kabiny prysznicowej, wanny czy umywalki (uwzględniając miejsce wypływu wody) i schodzi w dół, aż do posadzki.

Oczywiście uszczelnienia wymagają również jastrychy podłogowe i dolne pasy ścian o wysokości minimum 20 cm. Zanim jednak przystąpimy do nanoszenia hydroizolacji, zabezpieczane powierzchnie powinno się przeszlifować grubym papierem ściernym i dokładnie odkurzyć. Podłoża należy następnie zagruntować.

Wszędzie tam gdzie warstwa uszczelniająca wymaga dodatkowego wzmocnienia stosować trzeba elastyczną taśmę, albo specjalne kołnierze.


W przypadku kiedy na posadzkach zamierzamy ułożyć bardzo duże płytki najlepiej zastosować zaprawę o ciekło-plastycznej konsystencji. Po podłożu zaprawę rozprowadza się pacą zębatą. Wielkość zębów obieramy w zależności od wielkości płytek. Im większe wybraliśmy płytki, tym większe powinny być zęby pacy. Przy rozprowadzaniu zaprawy wierzchołki zębów pacy muszą dotykać podłoża, a paca musi być trzymana pod jednakowym kątem. Płytek nie należy moczyć w wodzie! Układamy je i dociskamy póki jeszcze rozłożona zaprawa lepi się do rąk. Większe płytki powinno się dobijać młotkiem gumowym. Terakoty nie układamy na styk lecz zachowując szerokość spoin.

O tym jak długo pokryta płytkami ceramicznymi ściana czy podłoga cieszyć będzie nasze oczy, w tym samym stopniu co zaprawa klejąca i rodzaj płytek, decydują dobrze dobrane i prawidłowo wykonane spoiny - popularnie zwane fugami. W konstrukcji posadzek i okładzin ściennych pełnią one niedoceniane, ale bardzo istotne funkcje - kompensują naprężenia powstające na skutek wahań temperatury czy odkształceń podłoża (są one bardziej miękkie niż ceramika), tuszują drobne różnice wymiarowe płytek oraz dopuszczalne niedokładności wykonawcze. Specjalistyczne spoiny mogą również chronić podłogi i ściany przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Prawidłowo położona glazura na dobrze zaizolowanej powierzchni zapewni nam trwałą podłogę na wiele lat. Naszym sąsiadom zaś da gwarancję, że nie spotka ich żadna nieprzyjemna, „mokra” niespodzianka.


SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL