Podłoga kamienna - trwałość i piękno

 

 

Podłogi z kamienia cieszyły się popularnością wśród inwestorów już tysiące lat temu i to nie zmieniło się do dziś. Dzięki niepowtarzalności wzorów, trwałości, bogactwie kolorów, naturalności - znajdują zastosowanie w praktycznie każdym wnętrzu.

Najchętniej kupowane są granity i marmury, przy czym te pierwsze - twarde i odporne na ścieranie szybko zdobywają pozycję lidera.

 

 

 

 

Najpopularniejsze gatunki:

  • granit - twardy, odporny na zarysowania, pękanie, wilgoć, zmiany temperatury. Łatwy w pielęgnacji i utrzymaniu czystości.
  • marmur - łatwo się plami, mniej niż granit odporny na zarysowania, wilgoć. Z upływem czasu może matowieć, wymaga częstej impregnacji.
  • Trawertyn - twardy, ale wymagający szpachlowania porów i  wyżłobień, częstego polerowania i impregnowania.

Mniej popularne:

  • łupek - może pękać, kruszyć się i odpryskiwać
  • wapień, piaskowiec - miękkie, łatwo zarysowują się. Wymagają utwardzania środkami chemicznymi, częstego polerowania i impregnacji.

Kamień na posadzki sprzedawany jest w formie:

  • slabów - to płyty uzyskane z surowego bloku, z których wycina się wymiary i kształty idealnie pasujące do podłogi. Optymalna grubość elementów wynosi 2 cm.
  • płytek  - wycinanych z odpowiednio przygotowanych bloczków kamiennych. Płytki są  kalibrowane na tą samą grubość. Dzięki temu można je kleić jak płytki ceramiczne. Podobnie jak przy slabach optymalna grubość płytki  to 2 cm. Przy tej grubości mogą być bez ograniczeń stosowane nawet w pomieszczeniach o intensywnym ruchu, gdyż w razie zarysowanie, zmatowienia, można je wielokrotnie szlifować. Przy tańszych i cieńszych o grubości 1 cm takiego komfortu już nie mamy.

 

Artur Krochmal

dobrebudowanie.pl

 

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL