Podłoga na starych deskachCzęsto zdarza się, że posiadamy w domu starą i skrzypiącą podłogę drewnianą. Przykrycie desek wykładziną dywanową lub PCV niestety nie rozwiązuje problemu - wkrótce okazuje się, że wszystkie szpary i nierówności w deskach będą widoczne na wykładzinie "jak na dłoni".

Również przyklejenie płytek ceramicznych bezpośrednio na takim trudnym podłożu najczęściej skazane jest na niepowodzenie - odpadają one już po kilku dniach. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie na deskach cienkiego, centymetrowego podkładu podłogowego ze specjalnej - zbrojonej włóknem rozproszonym, samopoziomującej zaprawy Optiroc 200 Renowacyjny lub jego błyskawicznej odmiany Optiroc 250.

Aby uzyskać nienaganną - nie skrzypiącą, idealnie wypoziomowaną i równą posadzkę trzeba rozpocząć od dokładnego przygotowania podłoża. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie desek z zabrudzeń (takich jak pasty, łuszczące się farby, pozostałości klejów, gipsu, czy wykładzin) oraz jej odkurzenie i umycie. Następnie należy uszczelnić wszelkie otwory w podłodze taśmą samoprzylepną lub plasteliną i całą powierzchnię dokładnie zagruntować preparatem Optiroc MD 16 Grunt koncentrat (wymieszanym z wodą w proporcji 5:1). Tak przygotowany roztwór należy wylewać na podłogę i równomiernie rozprowadzać po całej powierzchni miękką szczotką (np. do zamiatania). Zaraz po rozprowadzeniu podłogę musimy posypać z nadmiarem suchym piaskiem. W zastępstwie piasku możemy użyć niewielką ilość suchej mieszanki Optiroc - "pudrowanie", a powstały szlam wcierać szczotką w deski. Jest to jednak czynność trudniejsza, wymagająca dużej wprawy. Następnego dnia musimy zamieść nadmiar piasku z podłogi i całą powierzchnię dokładnie odkurzyć. Na oczyszczonej podłodze należy ułożyć specjalną siatkę podłogową Optiroc (na zakład ok. 10 cm) i przybić ją do podłoża. Następnie należy wkręcić co 1,5 - 2 m wkręty do drewna tak, aby ich łebki wyznaczały żądany poziom podkładu. Należy zwrócić uwagę, aby warstwa podkładu nie była ciensza niż 1 cm. Mierząc odległość wkrętów od podłogi możemy obliczyć ilość potrzebnej nam zaprawy samopoziomującej - na 1 m2 podkładu o grubości 1 mm potrzeba ok. 1,6 kg suchej mieszanki, czyli z 25 kg worka zaprawy wykonamy ok. 1,5 m2 warstwy o grubości 10 mm.

Prawidłowo wykonana posadzka może nadać wyjątkowy charakter. Ostatnim etapem prac jest przygotowanie i wylanie samopoziomującej zaprawy podłogowej. Będziemy potrzebować do tego pomocy co najmniej 2 osób. Do dużych plastikowych wiader o pojemności minimum 25 litrów wlewamy dokładnie odmierzoną według opisu na worku porcję czystej wody do zaprawy Optiroc 200 Renowacyjny. Ponieważ czynność tę będziemy musieli wykonać wielokrotnie, a przy tym precyzyjnie i szybko, warto przygotować sobie prosty przyrząd - czerpak. Do plastikowego kanistra wlewamy odmierzoną ilość wody, zaznaczamy na ściankach jej poziom, wodę wylewamy i obcinamy kanister w miejscu wyznaczonej linii. Teraz wystarczy wlać wodę do dużego naczynia i pobierać z niego czerpakiem odmierzoną porcję wody. Do odmierzonej porcji wody wsypujemy całą zawartość worka, dokładnie mieszamy 2-3 minuty wolnoobrotową wiertarką, odstawiamy na ok. 5 minut, aby rozpuściły się wszystkie dodatki.

W tym czasie szykujemy kolejne porcje - wiadra zaprawy. Po upływie 5 minut zaprawę jeszcze raz dokładnie mieszamy i wylewamy od miejsca najdalszego od drzwi rogu pomieszczenia, aż do wysokości łebków wkrętów. Następnie wkręty możemy zagiąć, a powierzchnię zaprawy lekko wygładzić metalową pacą. Czynność tę należy wykonywać bez przerw, dolewając kolejne porcje zaprawy tak szybko, aby mogły się połączyć, gdy są jeszcze w stanie płynnym. Jeśli nam to nie wyjdzie, niewielkie nierówności możemy łatwo usunąć następnego dnia - wystarczy przeszlifować wypukłości papierem ściernym, zagłębienia zagruntować preparatem Optiroc MD 16 Grunt i wyrównać zaprawą Optiroc 3000. Jeśli użyjemy zaprawy Optiroc 200 Renowacyjny to płytki ceramiczne możemy przyklejać po 5 dniach od jej wylania (do czego warto użyć elastycznej zaprawy klejącej Optiroc Fix Renowacyjny). Natomiast parkiet, wykładziny dywanowe lub PCV możemy zacząć układać po upływie 10 dni. Jeżeli jednak zależy nam na czasie, podkład możemy wykonać stosując mieszankę Optiroc 250 Błyskawiczny Renowacyjny - na niej każdego rodzaju wykładziny możemy przykleić już następnego dnia.

maxit
SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL