Prace wykonczeniowe w domu - obliczamy koszta


 

 

Prace wykończeniowe - termin jest mocno dwuznaczny. Z jednej strony odnosi się bowiem do ostatniego etapu prac budowlanych z drugiej bardzo często do odporności nerwowej i stanu finansów inwestora.

Dlatego  koszt prac wykończeniowych 200 metrowego domu (parter: salon, kuchnia, jadalnia, gabinet, łazienka, garaż; poddasze:  3 sypialnie, łazienka) należy szacować bardzo ostrożnie - od 100 000 zł  do ... wartości dowolnej, przy czym,  od kwoty powyżej 150 000 zł możemy liczyć na solidny standard.

W wycenach przyjęto ceny netto. Należy do nich doliczyć 8% lub 23% VAT , w zależności kto wykonuje prace  i jakiej budowy dotyczą (regulują to przepisy dotyczące  podatku VAT)

 

ŚCIANY


Przyjmijmy, że wraz z sufitem nad parterem i skosami poddasza mamy do pomalowania 800 m2.  W zależności od jakości wykonania tynków wewnętrznych i naszych oczekiwań co do gładkości ścian, czeka nas wykonanie zwykłej przecierki murarskiej, lub znacznie bardziej czaso i kosztochłonne wykonanie gładzi gipsowej.

Koszt przecierki z materiałem - ok.5 zł/m2

Koszt gładzi 3 krotnej z materiałem - 14 zł/m2

 

Wielu inwestorów już na etapie wykonywania tynków wewnętrznych nie zwraca uwagi na ich jakość, stopień  wygładzenia, równość powierzchni, wychodząc z założenia, że teraz zapłacą mniej, a gładź i tak trzeba będzie zrobić. Założenie jest błędne - dobrze wykonany tynk, kosztujący 26 zł/m2 będzie wymagał tylko przecierki i ogólny koszt wyniesie 31 zł/m2.

Tynk wykonany niedbale, ze słabych jakościowo materiałów,  będzie kosztował mniej -23 zł/m2, ale  za to 14 zł/m2 wydamy na gładzie. W sumie wyjdzie 37 zł/m2.

 

 

 

Przyjmijmy, że ściany wymagają tylko przecierki za 5 zł /m2

Do tego należy doliczyć koszt gruntowania  (z gruntem) 4 zł/m2

Tak przygotowane ściany malujemy. Mamy do wyboru kilka rodzajów farb emulsyjnych:

AKRYLOWE - tworzą na ścianach gładką powłokę, mają bardzo dobre właściwości kryjące i są paroprzepuszczalne. Delikatny połysk sprawia, że widoczne są na nich nierówności podłoża. Nadają się do czyszczenia, ale nie do szorowania. Cena materiału na m2 ściany/dwukrotne malowanie - od 2,50 zł/m2.


LATEKSOWE - są bardziej elastyczne od akrylowych (dodatek spoiwa kauczukowego), dzięki czemu dobrze nadają się na pracujące podłoże (np. ścianki z płyt gipsowo - kartonowych). Są paroprzepuszczalne i odporne na zmywanie. Dobrze nadają się do malowania pomieszczeń wilgotnych. Cena od 2,80 zł/m2.


LATEKSOWO - AKRYLOWE - są bardzo odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Łatwe do zmywania. Nie przepuszczają wody. Farby te polecane są szczególnie do łazienek i kuchni oraz pokoi dla dziecka. Cena od 3,00 zł/m2.


WINYLOWE - słabo przepuszczają parę wodną, więc sprawdzą się dobrze w pomieszczeniach wilgotnych, które można wietrzyć. Cena od 2,60 zł/m2.


EMULSYJNE Z CZĄSTKAMI KRZEMIANOWYMI - są to farby w pełni oddychające. Są odporne na zmywanie, szorowanie i żółknięcie. Cena od 3,50 zł/m2.


Cena za dwukrotne malowanie to około 9 zł/m2 i doliczając do tego koszt farby z cząsteczkami krzemianowymi otrzymamy kwotę 12,50 zł/m2.

 

Ogółem orientacyjny koszt przygotowania i malowania ścian wyniesie:

Przecierka  - 5 zł/m2 + gruntowanie - 4 zł/m2 + malowanie 12,50 zł/m2 =21,50 zł/m2 x  800 m2 = 17 000 zł


PODŁOGI


Wykonanie dobrej klasy wylewek maszynowych zaoszczędzi nam kosztu wylewek samopoziomujących. Możemy więc przyjąć przy kalkulacji tylko sam koszt podłóg, akcesoriów i robocizny. Wybór w tym segmencie jest bardzo duży - od paneli za 12 zł/m2 do podłóg z drewna egzotycznego i kamienia za ponad 500 zł/m2. Przy założeniu, że w domu mamy 200m2 podłóg przyjęcie kwoty 150 zł/m2 zapewni nam w miarę solidny standard, zaś 220-250 zł/m2 zagwarantuje naprawę wysoką jakość.

 

Za kwotę 150 zł /m2 (materiał + robocizna) możemy położyć:

  • deskę laminowaną warstwą drewna o gr. co najmniej 3 mm, polakierowaną (deska i akcesoria od 100 zł/m2 + robocizna ok. 50 zł/m2),
  • wysokiej klasy panel od 60 zł/m2 + robocizna ok.45 zł/m2
  • solidną płytkę gresową za kwotę 80 zł/m2 + klej, fuga, robocizna -70 zł/m2
  • dobrej klasy wykładzina - 80 zł/m2 + klej, robocizna 40 zł/m2,
  • parkiet II klasa -70 zł/m2 + klej, lakier, robocizna -70 zł/m2,

 

Za 220 - 250 zł/m2 położymy na podłogę:

  • parkiet dąb I klasa -120 zł/m2 + klej, lakier, robocizna - 80 zł/m2
  • deskę np. akacja olejowana -130 zł/m2 + robocizna 60 zł/m2
  • deskę z drewna egzotycznego od 150 zł/m2 + robocizna 60 zł/m2

 

Przyjmijmy do kalkulacji kwotę 150 zł/m2 x 200 m2 = 30 000 zł

 

ŁAZIENKI   


Kalkulujemy dwie łazienki. Jedną o powierzchni 8m2, w tym powierzchnia płytek:  ściany 30m2, podłoga 8 m2; drugą o powierzchni 6 m2, w tym powierzchnia płytek:  ściany 25m2, podłoga 6 m2 .

Przyzwoite płytki kupimy (wraz z dekorami) za około 80 zł/m2.Do tego klej, fuga, izolacja przeciwwodna pod kabiną - to kolejne 20 zł/m2. Na płytki i kleje  wydamy więc ok.7000 zł (na powierzchnię 69m2).

Można oczywiście mniej, ale zakładam, że każdy z nas chciałby mieć na ścianach i podłodze płytki, które nie znudzą się już po kilku miesiącach użytkowania. A takie za 40 złotych będą ,niestety, dość monotonne.

Dwa stelaże pod WC - 1.500 zł, dwie miski WC z deskami wolnoopadającymi   - 800 zł,  dwie umywalki - 800 zł, dwie kabiny z brodzikami -2500 zł - za takie kwoty zakupimy towary może nie z wysokiej półki, ale o stosunkowo nowoczesnym desigu i przyzwoitej jakości. Radzę dość ostrożnie podchodzić do marketowych promocji, gdyż kryją się za nimi najczęściej towary bardzo „odchudzone ", biorąc pod uwagę, że do większości  z nich dostęp w razie konieczności naprawy będzie bardzo utrudniony (zabudowa), lepiej wydać trochę więcej, aby uniknąć kłopotów. Podobnie z armaturą - im droższą kupimy, tym dłużej będziemy cieszyć się jej bezawaryjnym użytkowaniem. Dwa  zestawy prysznicowe i umywalkowe,  to wydatek w granicach 1500 złotych.

Orientacyjny koszt materiałów to: 

Płytki: 7.000 zł

Armatura i ceramika: 7 000 zł

Do tego dojdzie robocizna w kwocie od 500 zł/m2 łazienki.

Wielu inwestorów jest przekonanych, że wystarczy przeliczyć ilość metrów kwadratowych płytek przez cenę za położenie metra i otrzymamy kwotę za wykonanie łazienki - w podanym powyżej przykładzie wyniosłaby ok. 4500 zł. Praktyka ostatnich lat jest inna - doświadczone firmy wyceniają całość wykonania łazienki, obejmującą montaże, izolacje, ewentualny sufit podwieszany, zabudowy i kwota 500 zł/m2 obejmuje te wszystkie prace. W naszym przykładzie jest to kwota 7.000 złotych.

OGÓŁEM ŁAZIENKI 21 000 złotych czyli około 1 500 złotych/m2.

 

SCHODY DREWNIANE


Obojętnie czy zdecydujemy się na samonośne, czy też obłożenie betonowych,  cena standardowych 15 biegów z buku, lub dębu z poręczą drewnianą, to kwota od 10 000 zł i mówimy tu o standardzie podstawowym.

 

DRZWI WEWNĘTRZNE


Wybór jest rzeczywiście bardzo duży i za kwotę 1200 złotych (w tym 200 złotych montaż) będziemy mogli wybrać ładny wzór z dobrym laminatem drewnopodobnym i ościeżnicą regulowaną. Drzwi fornirowane naturalnym drewnem to wydatek ok 1400 złotych.

Gdy przyjmiemy, że w domu jest 10 sztuk drzwi i pomnożymy tą ilość przez 1200 złotych otrzymamy 12.000 złotych. Oczywiście, że możemy wydać mniej, ale od początku kalkulacji chodzi nam o uchwycenie realnej kwoty za przyzwoity, ale raczej podstawowy standard.


 

Dotychczasowe wybory dały kwotę ok. 95 000 zł. Do tego dodajemy jeszcze osprzęt elektryczny - gniazdka, lampy i otrzymamy 100 000 zł czyli 500 zł/m2 domu.


NO TO DO PRACY!


Artur Krochmal


Więcej kalkulacji w naszym serwisie www.Kalkulacje Budowlane.pl

 

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL