Skuteczna wentylacja

Kominki wentylacyjne VIRTUM® – komfort i zdrowie domowników

 

Budowa domu wiąże się z koniecznością wyboru setek akcesoriów, elementów instalacyjnych i wykończeniowych. W natłoku spraw do załatwienia i niekończącej się listy zakupów łatwo pominąć kwestie naprawdę istotne, takie jak prawidłowa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych.

 

Skuteczna wentylacja budynku ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia domowników. W słabo wentylowanych pomieszczeniach panuje nieodpowiedni mikroklimat, przez co człowiek staje się senny, osłabiony, występują problemy z koncentracją, wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Źle działająca wentylacja nie zapobiega gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach – w rezultacie na ścianach i stropach rozwija się pleśń i grzyb. Wpływają one destrukcyjnie na zdrowie człowieka, a także w widoczny sposób pogarszają stan techniczny budynku. Warto więc dobrze przemyśleć wybór systemu wentylacyjnego i zdecydować się na rozwiązanie gwarantujące efektywną wentylację przestrzeni mieszkalnej.

 

Kominek Virtum z podstawą do dachówki (typ 06)Kominek Virtum z podst. do dachówki - karpiówkiTakim rozwiązaniem są innowacyjne kominki wentylacyjne VIRTUM®, które wykorzystują energię wiatru w celu poprawy ciągu kominowego. Efekt ten uzyskano dzięki specjalnie ukształtowanej głowicy. Do jej opracowania wykorzystano technologię cyfrowego modelowania przepływów, zbliżoną do tej, którą stosuje się przy projektowaniu bolidów F1.

 

Oprócz innowacyjnej głowicy, kominki VIRTUM® charakteryzują się zwiększoną średnicą wentylacyjną, wynoszącą 125 lub 160 mm (w zależności od wersji: VIRTUM® Ø125 lub VIRTUM® Ø160).

 

Kominek VIRTUM® Ø160 mm to produkt unikalny na polskim rynku: jako jedyny posiada średnicę przyłączenia 160 mm i przekrój wentylacyjny 200 cm2, więc zgodnie z obowiązującymi przepisami może być stosowany do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych1.

 

 

Zalecana ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń mieszkalnych wg normy PN-83/B-03430:

1) Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 160 cm2 - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 12. IV 2002 r.
w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz. U. nr 75, poz. 690.

 

 

Korzystając z energii wiatru i dysponując ponadprzeciętną średnicą wentylacyjną, kominki VIRTUM® wspomagają wentylację naturalną, w której ramach wymiana powietrza w pomieszczeniach następuje na skutek różnicy ciśnień. Wypływające z budynku ciepłe, “zużyte” powietrze tworzy podciśnienie, dzięki któremu zasysane jest świeże powietrze z zewnątrz. Proces ten może trwać dopóki temperatura zewnętrzna jest niższa od panującej wewnątrz pomieszczenia. Ciąg powietrza jest tym większy, im większa jest różnica temperatur. Specjalna konstrukcja kominka VIRTUM® wspomaga ciąg wentylacyjny energią wiatru, co jest szczególnie ważne w okresach, kiedy temperatura na zewnątrz budynku jest zbliżona lub wyższa od temperatury wewnątrz.

 

Ilość usuwanego przez kominek powietrza:

Parametry dotyczą różnicy temperatur 10° C wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Wysokość komina mierzona jest od kratki wentylacyjnej do ujścia komina nad dachem.

 

 

Konstrukcja kominków wentylacyjnych

Oprócz ponadprzeciętnej sprawności wentylacyjnej, zaletą Kominków VIRTUM® jest przemyślana konstrukcja. Zamontowana na szczycie głowicy poziomica ułatwia właściwe ustawienie kominka na dachu, a specjalny kształt nasady uniemożliwia wnikanie opadów. Kominek wyposażony jest również w dodatkowe pierścienie wentylujące od spodu nasady, a także otwory odprowadzające skropliny na zewnątrz. Kominki VIRTUM® to solidne rozwiązanie na długie lata: wykonane z wysokiej jakości materiałów, starannie zmontowane, odporne na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV i proces starzenia.

 

Montaż kominków VIRTUM®

Kominki VIRTUM® oferowane są w komplecie z podstawami umożliwiającymi montaż na dachach krytych:

Kominek Virtum z podstawą do pokryć płaskich - z gontu lub papyKominek Virtum z podstawą do blachy płaskiejKominek Virtum z podstawą do blachodachówki• gontem / papą 

• blachą płaską

• blachodachówką:  

  • o profilu niskim (N)

  • o profilu wysokim (W)

  • o profilu bardzo wysokim (BW)  

  • modułową (BM)

• dachówką:

  • typ 01 (Brass Celtycka)

  • typ 02 (Brass Bałtycka, Nelskamp esówka
    S, Prodach podwójna esówka)

  • typ 03 (Brass Romańska, Benders Mecklenburger, Prodach podwójna rzymska)

  • typ 04 (Euronit Profil S)

  • typ 05 (Euronit Extra)

  • typ 06 (Nelskamp Finkenberger)

  • typ 07 (Karpiówka)

  • typ 08 (Mediterran Danubia)

  • typ 09 (Roben Piemont)

 

Podstawy te zostały specjalnie opracowane w celu dopasowania kominka do najczęściej spotykanych profili dachówek i blachodachówek.

 

Kominki VIRTUM® dostępne są w 9 popularnych barwach, pasujących do najczęściej spotykanych kolorów pokryć dachowych: ceglasty, czerwony (dwa odcienie), brązowy, ciemnobrązowy, zielony, grafitowy, szary, czarny. Prawidłowy montaż kominka VIRTUM® zapewniają dedykowane akcesoria: przyłącze i redukcja, która umożliwia dopasowanie kominka VIRTUM® Ø125 do przewodów wentylacyjnych o średnicy 75 mm, 100 mm, 110 mm, 125 mm, a kominka VIRTUM® Ø160 - do przewodów o średnicy 150 mm i 160 mm.

 

mdm s.a., grudzień 2014

 

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL