Sposób na hałaśliwych sąsiadów - izolacja podłogi


Często spotykanym problemem w naszych mieszkaniach są uciążliwe hałasy dochodzące z zewnątrz. Aby zapewnić sobie jak największy komfort w naszych wnętrzach instalujemy nowoczesne, zespolone okna oraz ocieplamy dom styropianem lub wełną.

podłoga korkowaZ pewnością wyizolujemy w ten sposób mieszkanie przed dźwiękami dochodzącymi z ulicy, zabiegi te nie pomogą nam jednak w przypadku hałaśliwych sąsiadów. Tymczasem aby zagwarantować sobie ciszę i spokój wystarczy wykonać nowoczesną izolację akustyczną dB-Floor Optiroc, czyli cichą, pływającą podłogę.

Najlepiej jeśli cicha, pływająca podłoga zostanie wykonana przez firmę budowlaną. Dlatego przed nabyciem mieszkania warto upewnić się, że projekt przewiduje taką izolację. Jednak jeśli w naszym budynku podłoga izolowana akustycznie nie została przewidziana przez projektanta, może ją wykonać samodzielnie każdy zdolny i wprawny majsterkowicz. Przepis na pozbycie się uciążliwych hałasów dochodzących z mieszkania sąsiadów jest stosunkowo prosty. Musimy jednak przestrzegać zaleceń producenta i dołożyć wszelkich starań, aby dokładnie wykonać poszczególne etapy prac.

Przygotowanie do pracy

Przed rozpoczęciem remontu należy dokładnie wymierzyć powierzchnię, a następnie zgromadzić niezbędne materiały. Na każdy metr kwadratowy podłogi należy przygotować: 1,05 m2 specjalnej wełny mineralnej np. Stroprock grubości minimum 2 cm (lub styropianu odpowiedniej twardości), 1,05 m2 geowłókniny lub folii budowlanej, 1,10 m2 siatki podłogowej Optiroc, minimum 32 kg (dla warstwy grubości 2 cm) samopoziomującego podkładu podłogowego - Optiroc 200 Renowacyjny, 0,05 l Optiroc ABS MD 20 - preparatu do regulacji wysychania podkładów podłogowych oraz samoprzylepną taśmę dylatacyjną Optiroc o długości równej obwodowi pomieszczenia, do odizolowania podkładu podłogowego od ścian, rur itp. Na początku na całej powierzchni, na której zamierzamy wykonać podłogę z izolacją akustyczną, rozkładamy wełnę mineralną o grubości minimum 2 cm. Następnie po obwodzie pomieszczeń, do ścian, słupów, rur i innych elementów, które przechodzą przez strop przyklejamy taśmę dylatacyjną. Zwróćmy uwagę, aby ten etap prac wykonać szczególnie starannie, ponieważ niedokładne uszczelnienie tych miejsc może znacznie zmniejszyć skuteczność izolacji. Kolejno na całej powierzchni rozkładamy geowłókninę, wywijając ją na ściany na wysokość min 5 cm. Całość przykrywamy siatką podłogową Optiroc, którą układamy na co najmniej 10 cm zakład. Przed przystąpieniem do wylewania samopoziomującego podkładu podłogowego dla ułatwienia pracy powinniśmy wyznaczyć poziom warstwy, którą chcemy wykonać. W tym celu w wełnę wkręcamy wkręty co około 1,5 m w taki sposób, aby ich łebki wyznaczały jeden poziom na wysokości min. 2 cm ponad podłożem. Do wyznaczania poziomu najlepiej użyć długiej, co najmniej dwumetrowej poziomnicy (lub tzw. poziomnicy wężowej), najłatwiej jest najpierw wyznaczyć punkty na ścianach. W progu pomieszczenia ustawiamy odpowiednio przyciętą deskę lub płytę tak, aby jej górna krawędź wystawała powyżej poziomu planowanej podłogi i dokładnie uszczelniamy wszystkie miejsca zetknięcia deski z powierzchnią.

Przygotowanie zaprawy

O ostatecznym wyglądzie naszej podłogi będzie teraz decydowała odpowiednia organizacja pracy. Bardzo ważne jest zapewnienie rytmicznego, nieprzerwanego wylewania kolejnych porcji zaprawy tak, aby mogły się one połączyć gdy są one jeszcze w stanie płynnym. Dlatego przy tych czynnościach warto zapewnić sobie pomoc dwóch osób. Zespół powinien podzielić się zadaniami - jedna osoba miesza zaprawę, druga ją nosi, a trzecia wylewa. Do przygotowania samopoziomującego podkładu podłogowego niezbędne nam będą: co najmniej dwa pojemniki, w których będzie mieszana zaprawa, wiertarka z mieszadłem, paca do wyrównywania powierzchni wylewki i wyskalowany pojemnik do odmierzania wody. Przed przystąpieniem do mieszania zaprawy upewnijmy się czy dokładnie uszczelniliśmy wszystkie miejsca, aby zaprawa nie wyciekła oraz nie stykała się ze ścianą, rurą, ościeżnicą itp. Aby przygotować zaprawę samopoziomującą należy odmierzyć 5,25 l wody, wlać ją do pojemnika, wsypać zawartość worka Optiroc 200 Renowacyjny i całość dokładnie mieszać przez ok. 2-3 minuty wolnoobrotową wiertarką z mieszadłem. Następnie porcję wylewki odstawiamy na ok. 5 minut, aby składniki mogły dokładnie się rozpuścić, po czym ponownie ją mieszamy i wylewamy.

Wykonujemy podkład podłogowy

Porcje zaprawy samopoziomującej Optiroc 200 Renowacyjny zaczynamy wylewać od miejsca położonego najdalej od wejścia. Rozprowadzamy ją na grubość wyznaczoną wcześniej przez główki wkrętów. Kolejne porcje zaprawy wylewamy tak, aby zdążyły się one połączyć gdy są jeszcze w stanie płynnym. Po rozprowadzeniu samopoziomującego podkładu podłogowego na pewnej powierzchni, warstwę wygładzamy za pomocą metalowej pacy. Jeżeli nie robiliśmy przerw podczas wylewania i prawidłowo określiliśmy zapotrzebowanie na materiał, to uzyskany efekt - równa i gładka powierzchnia w jednolitym szarym kolorze, bez widocznych połączeń między poszczególnymi porcjami zaprawy powinna napawać nas dumą. Następnego dnia na warstwie wylewki rozprowadzamy preparat Optiroc MD 20. Tak wykonany podkład wysycha w normalnych warunkach z szybkością ok. 1 milimetra na dobę. Dlatego jeżeli planujemy położyć szczelną wykładzinę, PCV lub materiały wrażliwe na wilgoć, np. panele, to musimy przed ich ułożeniem poczekać co najmniej trzy tygodnie. Optiroc dB-Floor jest gwarantowanym, sprawdzonym sposobem na pozbycie się uciążliwych hałasów dobiegających od sąsiadów. Taki podkład możemy pokryć dowolną wykładziną podłogową - zarówno dywanową, jak i panelami lub płytkami ceramicznymi, bez ryzyka pogorszenia się izolacyjności podłogi. Wykonane według tej recepty ciche, pływające podłogi zostały sprawdzone m.in. przez niezależny Instytut Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej. Przeprowadzone pomiary potwierdziły wyjątkową skuteczność tego rozwiązania - uzyskane wyniki były znacznie lepsze (o 7 i 12 decybeli) od wymagań normowych. Opisane rozwiązanie - izolacja podłogi w naszym mieszkaniu uchroni nas przed hałasami docierającymi od sąsiadów mieszkających pod nami. Możemy być także pewni, że nie będą nas słyszeli lokatorzy mieszkający piętro niżej. Aby ustrzec się przed dźwiękami dobiegającymi z wyższej kondygnacji, do przeprowadzenia analogicznych prac musimy namówić sąsiada - chyba że mieszkamy w domu jednorodzinnym, wtedy wszelkie decyzje są w naszych rękach...

maxit
SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL