Tajemnica pięknej posadzkiCzęsto spotykanym problemem w naszych mieszkaniach, szczególnie tych pamiętających technologie budowlane lat sześćdziesiątych, jest nierówna i źle wypoziomowana podłoga.


Kiwające się meble, skrzypiący parkiet, ziarna piasku i nierówności prześwitujące spod wykładziny dywanowej lub PCW to tylko część niespodzianek, które się pojawiają. Przyczyna jest zazwyczaj prozaiczna - wadliwie wykonany podkład podłogowy pod warstwą posadzki. Aby zapobiec ekspresowemu zniszczeniu pięknych kafelków lub drogiej wykładziny, często wystarczy po prostu w ciągu jednego dnia wyrównać podłoże.
Dobór zaprawy podłogowej, którą będziemy wyrównywać nasze podłoże, zależy od jego rodzaju, oraz wielkości nierówności. Ważne jest także jakie rozwiązanie planujemy w naszym domu - czy będzie to wykładzina dywanowa, PCW, gres, terakota czy panele. Jednym z najbardziej uniwersalnych produktów na użytek domowy jest samopoziomujący podkład podłogowy na podłoża cementowe Optiroc 2000 D-I-Y (ang. Do-It-Yourself czyli Zrób To Sam). Jest on wyjątkowo łatwy w użyciu nawet dla tych, którzy nie mają żadnej wprawy. Jeżeli podłoże jest mocne i równe, a wymaga tylko bardzo cienkiego wygładzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast użycie samorozlewnej zaprawy Optiroc 3000. Możemy bowiem wylać ją bardzo cienką warstwą o grubości do 5 mm.

Przygotowanie podłoża

Aby wykonać równy, wypoziomowany i gładki podkład pod wszelkiego rodzaju posadzki należy zacząć od starannego przygotowania podłoża. Musimy je dokładnie oczyścić z wszelkich pozostałości starych warstw, takich jak resztki wykładzin, klejów, tynków i farb. Podłoże powinno być mocne, suche i czyste, nie może być też zatłuszczone. Bardzo często przyczyną uszkodzeń wykładzin i płytek ceramicznych są rysy i pęknięcia w podłożu. Drobne rysy, nie ulegające przemieszczeniom pod obciążeniem można zlikwidować dzięki standardowemu zagruntowaniu podłoża oraz dodatkowemu użyciu siatki podłogowej Optiroc (przed wylaniem zaprawy samopoziomującej). Naprawa większych lub ruchomych pęknięć i rys jest skomplikowana i w tym wypadku naprawę należy powierzyć fachowcom. Następnie, przy pomocy niwelatora lub poziomnicy wężowej, co około 2 m zaznaczamy na ścianach żądany przez nas poziom podkładu. Przy poziomowaniu większych powierzchni lub mniejszej wprawie wykonawcy, warto wyznaczyć dodatkowe punkty, czyli wkręcić co ok. 2 m małe kołki rozporowe, tak aby ich łebki wyznaczały żądany poziom podkładu. Należy przy tym pamiętać, że podkład z Optiroc 2000 D-I-Y w każdym miejscu musi mieć grubość co najmniej 2 mm, a co najwyżej 20 mm. Mierząc odległość tych punktów od podłoża możemy łatwo obliczyć ilość potrzebnej zaprawy - na 1 m2 i 1 mm grubości warstwy samopoziomującej potrzeba ok. 1,6 kg suchej mieszanki, czyli z 25 kg worka zaprawy wykonamy ok. 1,5 m2 warstwy podłoża o grubości 10 mm.

Gruntowanie podłoża

Gruntowanie jest czynnością niezmiernie ważną i konieczną, która w dużej mierze decyduje o końcowym efekcie. Preparat gruntujący zapobiega bowiem odwodnieniu zaprawy, poprawia jej rozpływność i zwiększa przyczepność do podłoża. W pewnym stopniu wzmacnia również podłoże. Po oczyszczeniu powierzchni z pozostałości starych warstw, dokładnie ją odkurzamy. Najlepiej wykonać gruntowanie dwukrotnie - pierwszy raz rozcieńczając koncentrat w proporcji 1:5 (koncentrat : woda) i drugi raz w proporcji 1:3. Roztwór wylewa się na podłoże i rozprowadza równomiernie po całej powierzchni np. przy pomocy szczotki do zamiatania. Między kolejnymi gruntowaniami należy zachować odstęp ok. 3 - 4 godzin. Ostatnie gruntowanie należy wykonać nie później niż na 3-4 godziny przed wylewaniem zaprawy samopoziomującej.

Podkład doskonały

Kolejnym etapem prac jest wykonanie warstwy podkładu podłogowego. Do przygotowania i wylania samopoziomującej zaprawy podłogowej będzie nam potrzebna pomoc co najmniej dwóch osób. Do dużego plastikowego wiadra o pojemności 25 litrów wlewamy dokładnie odmierzoną porcję czystej wody. Dla zaprawy Optiroc 2000 D-I-Y jest to 5,0 do 5,5 litra. Następnie do wody wsypujemy zawartość worka, dokładnie mieszamy przez ok. 2-3 minuty wolnoobrotową wiertarką uzbrojoną w mieszadło i odstawiamy zaprawę na ok. 5 minut, aby rozpuściły się wszystkie zawarte w niej dodatki. W tym czasie szykujemy kolejne porcje zaprawy. Po upływie 5 minut zaprawę jeszcze raz dokładnie mieszamy i wylewamy od najdalszego od drzwi rogu pomieszczenia, aż do wysokości znaków lub łebków wkrętów. Powierzchnię zaprawy lekko wygładzamy metalową pacą. Kolejne porcje zaprawy wylewamy bez przerw, aby mogły się połączyć, gdy jest ona jeszcze w stanie płynnym. Duże powierzchnie możemy podzielić na mniejsze działki, czyli pasy nie przekraczające szerokości 3 m, za pomocą samoprzylepnej taśmy z gąbki Optiroc Stoper. Zaprawę wylewamy bez przerw, aż do pokrycia całej powierzchni działki. Następnie zdejmujemy stoper, oczyszczamy krawędź i wylewamy zaprawę na kolejnej działce. Na większe nierówności podłoża o głębokości większej niż 2 cm będziemy musieli wylać dwie warstwy samopoziomującej zaprawy podłogowej. Początkowo gruntujemy całą powierzchnię i zalewamy zagłębienia. Następnego dnia, po ponownym zagruntowaniu całej powierzchni, wykonujemy ostateczną warstwę podkładu.

Następny dzień - układanie płytek

Ewentualne nierówności możemy łatwo i szybko usunąć po zastygnięciu samopoziomującej masy. Wypukłości należy tylko przeszlifować papierem ściernym, a zagłębienia zagruntować preparatem Optiroc MD 16 Grunt i wyrównać zaprawą Optiroc 3000. Po powierzchni wylanej przy użyciu Optiroc 2000 D-I-Y można chodzić już po ok. 6 - 8 godzinach, a płytki ceramiczne można układać na cementowe zaprawy klejące Optiroc następnego dnia. Wykładziny lub parkiet możemy położyć po kilku - kilkunastu dniach. Firma Optiroc posiada też odmiany błyskawiczne samopoziomujących zapraw podłogowych, na których wszelkiego rodzaju posadzki można układać już po kilku godzinach od wylania.

maxit

SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL