Ty remontujesz łazienkę - my radzimy


Obudowa wanny i umywalkiProblem czytelnika:

Planuję obudowę wanny i umywalki. Zdecydowałem się na użycie do tego celu płyt marmurowych, które są eleganckie i sprawiają, że łazienka staje się wyjątkowym miejscem. Wiem, że są one nieco droższe, dlatego chciałbym uniknąć błędów przy ich układaniu. Proszę o radę w sprawie mocowania marmuru.

Porada:

Marmur od zawsze kojarzył się z elegancją i dobrobytem. Najczęściej wykorzystujemy go w łazienkach, korytarzach, na schodach, czasem na tarasach i balkonach. Obudowanie wanny i umywalki płytami marmurowymi to bardzo dobry pomysł. Taki sposób wykończenia wnętrza daje pewność oryginalnego efektu końcowego, nadając jednocześnie naszej łazience niepowtarzalny, elegancki charakter. Gdy już decydujemy się na upiększenie naszego wnętrza marmurem musimy mieć na uwadze, że prawidłowe jego przymocowanie to podstawa sukcesu. W przeciwnym wypadku, gdy płytki będą odstawać, ruszać się, pozostaną na nich plamy czy nawet zaczną z czasem odpadać, nie będziemy mogli docenić ich walorów estetycznych.

Marmur to materiał naturalny, składający się głownie z kalcytu, czyli krystalicznego węglanu wapnia. Jest spotykany w bardzo wielu kolorach i odcieniach – zaczynając od czarnego, przez brązowy, zielony, czerwony, różowy, aż do białego. Często spotykane są na marmurze nieregularne żyłki – nie jest to wada ani skaza, przeciwnie nadaje to kamieniom oryginalność. Marmur jest materiałem stosunkowo miękkim i łatwym w obróbce, o czym warto pamiętać przy jego przytwierdzaniu. Dającym pewność sukcesu rozwiązaniem będzie użycie w tym celu zaprawy klejącej do marmuru Cekol C – 14. Zaprawa jest biała, a to gwarantuje, że na ułożonym już marmurze nie pojawią się przebarwienia. Klej Cekol C-14 jest produktem wszechstronnym – nadaje się do stosowania na cegle, betonie, gazobetonie, bloczkach keramzytowych, tynkach cementowych i cementowo – wapiennych. Nadaje się do przyklejania metodą cienkowarstwową i tradycyjną.

Ponadto zapewnia bardzo dobrą przyczepność. By osiągnąć maksymalnie pozytywny efekt powierzchnię przed klejeniem należy odpowiednio przygotować. W tym celu trzeba ją wyczyścić, zmyć wcześniejsze farby i w miarę możliwości wygładzić. Potem gruntujemy powierzchnię emulsją gruntującą Cekol DL – 80. Kolejny krok to przygotowanie zaprawy. Cekol C – 14 wsypujemy do wody (w stosunku 0,25 – 0,30 l wody na 1 kg suchego proszku). Mieszamy, odczekujemy 3 minuty i mieszamy ponownie. Następnie nanosimy 3 – 4 mm warstwę kleju na powierzchnie, do której będą mocowane płytki marmurowe. Przy pomocy kielni lub zębatej szpachli wyrównujemy zaprawę. Płytki przyklejamy w czasie nie dłuższym niż 20 minut od nałożenia zaprawy. Mamy potem jeszcze 10 minut, by korygować ich położenie.

Postępując według powyższych rad możemy być pewni, że wanna i umywalka obudowane marmurem będą sprawiać wiele satysfakcji zarówno nam samym jak i korzystającym z nich gościom.

Cedat
SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL