Wygrać z wilgocią


Decydując się na urządzenie lub kompleksowy remont pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie uszczelnienie podłóg i ścian.

Dzięki temu unikniemy w przyszłości kłopotów i przykrości związanych z zalaniem łazienki sąsiadów, pojawianiem się brzydkiego zapachu i odnawiającej się pleśni, a płytki ceramiczne będą trwale zdobiły nasze pomieszczenia.


Każdemu z nas może zdarzyć się zalać mieszkanie sąsiadów, jeśli nasza łazienka nie ma odpowiedniej izolacji wodoszczelnej. Wilgoć, która wniknie głęboko w podłoże, utrzymywać się tam będzie z pewnością przez długi czas. Dlatego nawet po przeprowadzeniu kosztownego remontu, możemy spodziewać się późniejszych uciążliwych problemów związanych z odpadaniem płytek, tynku, pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu, pleśni oraz zacieków na ścianach zarówno u nas, jak i w łazience naszych sąsiadów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wilgoci wytwarzamy przy codziennych czynnościach. Dotyczy to przede wszystkim tzw. pomieszczeń mokrych, czyli łazienek, kuchni, suszarni, natrysków, pralni itp. Szacuje się, że podczas 15-minutowej kąpieli pod natryskiem wydzielane jest do powietrza ponad pół litra wody w postaci pary wodnej.

Zakładając, że każdy z członków czteroosobowej rodziny raz dziennie bierze prysznic, oznacza to, że rocznie w takiej łazience do powietrza wydzielane jest ponad 800 litrów wody! Para wodna wydostaje się na zewnątrz i w przypadku niedostatecznej wentylacji, wnika w nieuszczelnione ściany i sufity. Tą drogą wilgoć przedostaje się także do innych pomieszczeń, co może powodować powstawanie pleśni, a nawet być przyczyną butwienia mebli od strony sąsiadującej z łazienką. Stała obecność wilgoci w naszych mieszkaniach w wyniku długotrwałego działania może wywoływać alergie oraz schorzenia układu oddechowego. Aby uniknąć takich problemów, oprócz wykonania prawidłowej wentylacji warto przed ułożeniem płytek ceramicznych zadbać o właściwą izolację pomieszczeń mokrych. Pomoże nam to nie tylko ochronić sąsiadów przed przedostaniem się wody wskutek zwykłego rozlania na podłodze, ale także zabezpieczyć łazienkę przed wnikaniem tak niebezpiecznej wilgoci w podłoża.

Przygotowanie podłoża ścian i posadzek

W przypadku wody lub pary wodnej wystarczy jedna niewielka nieszczelność, aby zabezpieczenie przestało spełniać swoją funkcję. Obecnie, aby uzyskać idealną izolację wodoszczelną ścian i podłóg w pomieszczeniach mokrych, wystarczy przed ułożeniem płytek pomalować podłoże za pomocą specjalnego preparatu - Membrany Wodoszczelnej Optiroc. Jest to półpłynna substancja, doskonale przylegająca do podłoża, która po zastygnięciu tworzy "gumową" powłokę. Łatwość nakładania preparatu nawet w "trudnych" miejscach pozwala szybko wykonać pracę i całkowicie wyeliminować ryzyko występowania nieszczelności izolacji. Przed przystąpieniem do ułożenia Membrany Wodoszczelnej Optiroc należy podłoże dokładnie oczyścić z pozostałości starych farb, klejów i resztek zapraw oraz osuszyć. Jeśli zauważymy większe ubytki, uzupełniamy je za pomocą zapraw Optiroc S 06 lub Optiroc S 40, po czym całą powierzchnię dokładnie odkurzamy. Na zakończenie, aby zmniejszyć nasiąkliwość podłoża, malujemy je dwukrotnie preparatem Optiroc Impregnat.


Wykonujemy izolację wodoszczelną

Membrana Wodoszczelna Optiroc to przygotowany fabrycznie, gotowy do użycia, półpłynny preparat uszczelniający. Jest on bardzo łatwy do nakładania zarówno na powierzchnie pionowe, jak i poziome, a w efekcie pozwala uzyskać elastyczną i skuteczną powłokę wodoszczelną. Zawartość opakowania Membrany Wodoszczelnej Optiroc należy przed użyciem dokładnie wymieszać. Preparat nakładamy na podłoże pacą, pędzlem lub wałkiem i rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni. Nanosimy go w co najmniej dwóch warstwach o grubości 0,8 - 1 mm (kolejna po wyschnięciu poprzedniej). W miejscach szczególnie narażonych na przenikanie wilgoci, takich jak posadzka, naroża, krawędzie, przejścia rur instalacyjnych, szczeliny dylatacyjne, pęknięcia podłoża itp. stosujemy specjalną Tkaninę Wzmacniającą Optiroc.

Do powierzchni pomalowanej warstwą Membrany Wodoszczelnej Optiroc przykładamy Tkaninę Wzmacniającą Optiroc, na którą wcześniej nałożyliśmy warstwę preparatu (jak na tapetę) i dociskamy ją do podłoża. Całość pokrywamy kolejną warstwą Membrany Wodoszczelnej Optiroc. W przypadku szczelin dylatacyjnych powinniśmy użyć specjalną Taśmę Uszczelniającą Optiroc, którą wciskamy w szczelinę i formujemy fałdę w kształcie litery U, zapewniając w ten sposób możliwość odkształceń. Nie powinniśmy pokrywać całej szerokości taśmy materiałem uszczelniającym, aby zapewnić jej odpowiednie ułożenie w pęknięciu dylatacyjnym.

Należy zwrócić uwagę, aby temperatura otoczenia i podłoża w trakcie wykonywania prac i przez następne 3 dni była wyższa niż 10°C. W tym czasie pomalowane powierzchnie powinniśmy chronić przed wilgocią. Świeże zabrudzenia preparatem uszczelniającym Membrana Wodoszczelna Optiroc zmywamy za pomocą wody, a stwardniałe usuwamy mechanicznie.

Przyklejanie płytek

Po upływie co najmniej 48 godzin od wykonania izolacji z Membrany Wodoszczelnej Optiroc możemy przystąpić do układania płytek ceramicznych. Do przyklejania kafelków na warstwę membrany, powinniśmy stosować tylko elastyczne zaprawy klejące (np. Optiroc Fix Renowacyjny lub Optiroc Fix Szybkosprawny), ponieważ doskonale się z nią łączą i współpracują. W trakcie przyklejania płytek powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie uszkodzić warstwy uszczelniającej. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, należy to miejsce naprawić za pomocą Membrany Wodoszczelnej Optiroc i Tkaniny Wzmacniającej Optiroc.

Membrana nie powinna być eksploatowana jako ostateczna warstwa wierzchnia. Nie należy jej także stosować na zewnątrz lub do wykonywania uszczelnień basenów i miejsc stale znajdujących się pod wodą.

Optiroc
SPRAWDŹ ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY W PROGRAMIE DOBREBUDOWANIE.PL